Wyspa Pag leży niedaleko urozmaiconego i pełnego zatok wybrzeża Dalmacji, na Morzu Adriatyckim w niedalekiej Chorwacji.

Miejsce to już od wieków zamieszkiwanego było przez Chorwatów, dzięki czemu do dziś zachowało ono swój autentyczny charakter. Miłośnicy historii na pewno odnajdą ślady poprzednich epok zachowane w kamiennych budowach uroczych miasteczek, takich jak Metajna. Do końca XVIII wieku wyspa znajdowała się pod okupacją Wenecji, a następnie podzieliła losy pozostałych części Dalmacji, wchodząc pod panowanie austriackie a następnie, na krótki czas, pod władanie Włoch. Ostatecznie wyspa Pag powróciła w granice Chorwacji tuż po II wojnie światowej, czyli w 1945 roku. Miejsce to łączy w sobie bogatą, wielokulturową historię z przepięknymi plażami i doskonale utrzymanymi kąpieliskami.

Turyści.
Przyjezdnych urzeka turkusowa woda i łagodnie falujące morze. Apartamenty w małych miejscowościach, na przykład w takiej jak Metajna, dają doskonałą okazję, aby poznać lokalne zwyczaje, tradycje i znakomitą, śródziemnomorską kuchnię. Wynajmując apartamenty w miejscowości Novalja, będziemy z kolei mieć blisko do jednych z najlepszych imprez muzyki elektronicznej na świecie. Będąc tutaj zdecydowanie warto oddychać pełną piersią, bo powietrze przesycone jest jodem i mikroelementami mającymi zbawienny wpływ na nasz organizm. Połącz więc thalassoterapię, czyli naturalne spa z błogim wypoczynkiem – trudno o lepsze miejsce niż malownicza wyspa Pag.

Dalmacja.
Dalmacja i wszystkie jej wyspy słynie ponadto z przepysznego jedzenia oraz doskonałego, młodego wina, które znakomicie pasuje do świeżych ryb czy frutti di mare. Aby skosztować prawdziwie tradycyjnych smaków, warto wybrać się choć raz do rustykalnej konoby, czyli chorwackiej gospody. Na wyspie Pag wyrabiany jest również aromatyczny owczy ser i oliwa – te i inne produkty można bez problemu kupić na lokalnych targach. W ten sposób można nie tylko zaopatrzyć się w doskonałej jakości produkty spożywcze, ale także porozmawiać z miejscowymi mieszkańcami i zaznać lokalnego kolorytu.

Wyspa Pag w liczbach:
Powierzchnia: 305 km².
Długość maksymalna: 60 km.
Liczba ludności: 7 969 (2001).
Nasłonecznienie: słońce świeci tu 2.500 godzin rocznie.
Długość murków  kamiennych: 1000km.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *